Medeniyet Felsefi bir Sorun Değildir!

sel_yaklasan_isyan_tn

İşin ötesinde ve karşısında örgütlenebilmek, mobilite rejimini kolektif bir biçimde terk etmek, demobilizasyon yoluyla bir gücün ve disiplinin varlığını açıkça ortaya koymak, dizleri üzerine çökmüş bir medeniyetin asla bağışlamayacağı bir suçtur. Ama mevcut düzeni sağ salim atlatmanın da tek yolu budur.

“medeniyetin sonunun gelmesi” bırakın yaşansın. Hiç fark etmez. Kontrolün bir şekilde kaybedilmesi, kafalarında canlandırdıkları bütün kriz yönetimi senaryolarından daha iyidir. Bütün bunlar gerçekleştiğinde, sürdürülebilir kalkınma uzmanlarının tavsiyelerine artık ihtiyaç kalmayacak. Problemin kendisini ortadan kaldırmak gerektiği düşüncesinden yola çıkan bir yanıtın nüveleri zaten sistemin kendi arıza ve kısa devrelerinin içinde mevcut.

Şehir ve kırsal kesimlerdeki proleterlerin önemli bir bölümünü ortadan kaldıran ilk küresel katliam 1914-1918 yılları arasında özgürlük, demokrasi ve medeniyet adına gerçekleştirilmişti.

Genel olarak öyle görünmesine rağmen, medeniyet sorunu doğası itibarıyla felsefi bir sorun değildir. Medeniyet ayakları yere basmayan bir soyutlama değildir. Hükmeden, ele geçiren, en bayağı, kişisel gündelik varoluşu sömürgeleştiren şeydir.

The Coming Insurrection, The Invisible Committee

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s